DeAgostini HELLAS ο κόσμος του Techblog προτείνει να αφήσεις τα partworks (σειρές σε τεύχη) με τους δεινόσαυρους, τα ρολόγια μινιατούρες και τα σκαθάρια της Αιγύπτου και να φέρεις στην Ελλάδα τον Robi το ρομπότ! Το νέο αυτό project βρίσκεται στην Ιαπωνία όπου μέσα από 70 εβδομαδιαία τεύχη (25$/ τεύχος) οι λάτρεις της ρομποτικής θα μπορούν να συνθέσουν το ανδροειδές Robi με ύψος 34 εκ και βάρος 1 κιλό.
ΣΥΖΗΤΗΣΗ
ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΕΠΙΣΗΣ
Google Pixel Buds Pro 2: Δείτε τα ακουστικά και στα τέσσερα χρώματα
Παρασκευή, 26/07/2024 · Αντώνης Γιαγδζόγλου
Πληροφορίες για τα Pixel Buds Pro 2 της Google διέρρευσαν τις τελευταίες ώρες, δίνοντάς μας την ευκαιρία να τα απολαύσουμε σε όλα τα χρώματα.
Redmi Pad SE 8.7: Δείτε renders και βασικές προδιαγραφές
Δευτέρα, 22/07/2024 · Αντώνης Γιαγδζόγλου
Η Xiaomi ετοιμάζεται να κυκλοφορήσει το Redmi Pad SE 4G στην Ινδία στις 29 Ιουλίου και μαζί του περιμένουμε να κυκλοφορήσει το Pad SE 8.7.
Google Pixel Watch: Αποκτά τη νέα λειτουργία Find My Watch για εντοπισμό από απόσταση και όχι μόνο
Πέμπτη, 18/07/2024 · Αντώνης Γιαγδζόγλου
Οι χρήστες Pixel Watch θα μπορούν σύντομα να παρακολουθούν το wearable τους και να κάνουν άλλα χρήσιμα πράγματα, από απόσταση.
Apple Watch: Νέα συσκευή το μετατρέπει σε iPod
Πέμπτη, 18/07/2024 · Αντώνης Γιαγδζόγλου
Εάν έχετε ένα παλιό Apple Watch που έχει μείνει αφημένο στην άκρη, υπάρχει ένα νέο προϊόν που ονομάζεται TinyPod και μπορεί να του δώσει νέα χρησιμότητα.
25 δολάρια επί 70 τεύχη μας κάνει 1 375.13 ευρώ!!!! δεν τα λες και λίγα όσο γ@μ@το και να είναι το όλο Project!!!! 🙂
Σωστά αλλά με 20 ευρώ την εβδομάδα σου έρχεται λίγο πιο μαλακά, τουλάχιστον στον Ιάπωνα που έχει καλύτερο βιωτικό επίπεδο.
Ξερουμε ποτε περιπου θα ξεκινησει η κυκλοφορια του?? φαινεται πολυ ωραιο και παραλληλα προτογνωρο.. αλλη φαση..
Ναι!! Φέρτε το! Φοβερός ο ρομπο-φιλαρακος!!! Είναι όλα τα λεφτά να φτιάχνεις το δικό σου ρομποτακι αλλά θα σου δώσουν και το πρόγραμμα να το προγραμματισεις; Χαχα γιατί με τόσες περικοπές εδώ μισές δουλειές κάνουμε.
Πάντως έτσι όπως το θέτει ο manolis, είναι όντως ακριβουτσικο. Συμφωνώ ότι δεν σου φαίνονται τα λεφτά γιατί τα δίνεις λίγα-λίγα, αλλά σε εποχές που μετράμε και το τελευταίο ευρώ στην τσέπη έχω να προτείνω μια εναλλακτική για τους σφικτοχεριδες. Υπάρχει και το LEGO Mindstorms! Το πακέτο του NXT 2.0 (περιέχει αισθητήρες, εξαρτήματα, καλώδια, τα πάντα!) απ όσο θυμάμαι κάνει 220€ για Ευρώπη. Βέβαια εδώ που μάλλον δεν θεωρούμαστε πλέον Ευρώπη, αλλά Βόρεια Αφρική ή Δυτική Ασία παίζει να το φτάσανε στα 300+… Ελλαδιστάν γαρ!
Πω! Εποχές… Όταν ήμουν λυκειοπαιδο είχα προωθεί με την ρομποτική. Είχαμε στο εργαστήρι της Πληροφορικής 3 LEGO Mindstorms και “παίζαμε”. Είχαμε λάβει μέρος και σε σχολικό διαγωνισμό Ρομποτικης με LEGO!
@panos στην Ιαπωνία κυκλοφορεί!!!! 😉
Το θέμα ειναι να αλληλεπιδρά με τον χρήστη και να μην είναι κατι το στημένο στην συμπεριφορα .
Προσωπικά, βρίσκω τα Mindstorm NXTs πιο ενδιαφέροντα… Λινκ –> http://www.mindstormsnxt.gr
Ωραίο φαίνεται αλλά προσωπικά με ενοχλεί η φωνή του.
Και στην Ελλάδα είχε φέρει η deagostini σειρά με ρομπότ! Είχα πάρει τα περισσότερα κομμάτια αν και στην τελική έβγαινε πολύ πιο ακριβό από το Boe Bot της parallax που ήταν αντιγραφή. Πάντως αν κάποιος ενδιαφέρεται για κατασκευή ρομπότ υπάρχει το http://www.grobot.gr !
Ισχύει ότι έβγαινε πιο ακριβό απο το Boe Bot της Parallax αλλά το συγκεκριμένο biped ρομποτάκι είναι μοναδικό στη σχεδίαση και στη φιλοσοφία, άλλωστε έχει γίνει και από Ιάπωνα καθηγητή ρομποτικής οπότε δεν υπάρχει και kit για το όλο μοντέλο. Δεν ξέρω κατά πόσο θα έρθει στην Ελλάδα αλλά εαν έρθει θα είμαι από τους πρώτους που θα το μαζέψουν !!!
Για περισσότερα έργα του δημιουργού αναρτώ link από το YouTube:
https://www.youtube.com/watch?v=a61P2AyQEl8&playnext=1&list=PL95125E610B22F84A&feature=results_main