Ένα από τα μεγαλύτερα προτερήματα των οπτικών ινών είναι ότι, κάθε ίνα έχει τη δυνατότητα να μεταφέρει πολλά ανεξάρτητα κανάλια, με διαφορετικό μήκος κύματος φωτός το κάθε ένα. Το 2011, καθώς μετρούσαν την ταχύτητα μεταφοράς δεδομένων σε έναν πυρήνα, κατέγραψαν την εξωπραγματική ταχύτητα των 101Tbps. Η ταχύτητα αυτή κατέστη δυνατή με μεταφορά δεδομένων σε 370 κανάλια, με ταχύτητα 273Gbps το κάθε ένα.
Τα πλεονεκτήματα του να έχεις οπτική ίνα στο σπίτι (FTTH)
Ωραία η ιστορία, αλλά αυτό που πραγματικά μετράει είναι τα οφέλη που αποκομίζει κάνεις έχοντας οπτική ίνα στο σπίτι (FTTH). Η ευρυζωνική τεχνολογία οπτικών ινών είναι ταχύτερη και προσφέρει πιο σταθερή απόδοση από μια τυπική σύνδεση τηλεφωνικής γραμμής.
Είναι ιδανική για όλη την οικογένεια. Το ένα μέλος της οικογένειας μπορεί να παρακολουθεί 4K περιεχόμενο στη smart TV που έχουν στο σαλόνι, το άλλο να λιώνει με τις ώρες στο LoL, και ένα τρίτο να κατεβάζει ασταμάτητα αρχεία. Όλα αυτά χωρίς κολλήματα και με ταχύτητες ρεκόρ.
Buffering
Μίλησε κανείς για buffering; Με τις οπτικές ίνες στο σπίτι (FTTH) απλά το ξεχνάμε, διαγράφουμε τη λέξη από το λεξιλόγιο μας. Τα βίντεο στο YouTube θα φορτώνουν πριν πατήσουμε το play.
Downloading
Με την οπτική ίνα στο σπίτι (FTTH) οι χρόνοι λήψης των αρχείων εκμηδενίζονται. Με μία τυπική σύνδεση, η λήψη μιας ταινία HD υψηλής ανάλυσης παίρνει ώρες ολόκληρες. Με την ευρυζωνική σύνδεση οπτικής ίνας η ταινία κατεβαίνει σε λίγα λεπτά.
Latency
Η οπτική ίνα στο σπίτι (FTTH) εξαφανίζει το latency. Πέρα από τις τρομερές ταχύτητες, μία τέτοια σύνδεση δεν παρουσιάζει καθυστερήσεις στη μεταφορά δεδομένων. Οπότε, απλά ξεχνάμε τα κολλήματα στο LoL και τους αδικαιολόγητους θανάτους που μας χάλασαν το streak.
Τέλος, η ευρυζωνικές συνδέσεις οπτικών ινών παρουσιάζουν υψηλές συμμετρικές ταχύτητες μεταφοράς δεδομένων. Αυτό με απλά λόγια σημαίνει ότι αν πληρώνεις για 1Gbps θα μπορείς να κατεβάζεις αρχεία και να ανεβάζεις τα βίντεο σου στο YouTube με ταχύτητα φωτός.
Τεχνολογικά ισχύει αυτό που λέτε “συμμετρικές ταχύτητες μεταφοράς” αλλά οι τρεις μεγάλες ελληνικές εταιρίες έχουν μείνει στον άτυπο κανόνα του web του 90’. 10 λαμβάνεις 1 ανεβάζεις. Συμμετρικά δίνουν μόνο οι άλλες εταιρίες που δραστηριοποιούνται στον τομέα αυτόν.
INALAN. 93 κατεβάζεις, 95 ανεβάζεις.
To γνωρίζω άλλα δεν ήθελα να αναφέρω συγκεκριμένες εταιρίες αλλά το τι συνεχίζουν να κάνουν οι 3 μεγάλες συνεχίζοντας λογικές άλλης εποχής. Εγώ είμαι στα 120/120 με το μισό κόστος της Fiber άλλων πάροχων.
Επίσης όπως αναφέρει κάποιος πιο πάνω το VDSL δεν είναι καθαρό Fiber όπως θέλανε να μας το πουλήσουν. Είναι μια λύση Fiber to the Cabin (FTTC) και όχι το πραγματικό Fiber to the Home (FTTH)
Όλα αυτά καλά…αλλά δυστυχώς μόνο για τις μεγάλες πόλεις…στην επαρχία έχουμε μείνει ακόμα πολύ πίσω… δυστυχώς!
Δεν ξέρω τι γίνεται στην υπόλοιπη Ελλάδα θα μιλήσω για την Καλαμάτα. Εδώ έχουμε το εξής όλα τα χωριά έχουν vdsl fiber δεν είμαι σίγουρος γενικά γρήγορο ίντερνετ. Στην Καλαμάτα κάλυψαν περιοχές στο κέντρο της πόλης λένε για το 88% ούτε καν εκτός αν είμαι τόσο άτυχος. Οι υπόλοιποι έχουμε adsl 24 και πιάνουμε τα 4 για να μην πω τα 3. Και καλά να είσαι σε ενοίκιο μετακομίζεις…μηπως να πουλήσω?
Εγώ πάντως που ειμαινστη Πύλο να ξέρεις πιάνω το πολύ 9..
Ούτε στην άλλη τη ζωή δεν θα την στείλουν , ειδικά στα χωριά, κρίμα θα πεθάνουμε και δεν θα προλάβουμε, θα μείνουμε στο 5 .
στο μεταξυ εγω πριν το vdsl (wind) ημουν ΟΤΕ με 24 συνδεση και με το ζορι επιανα τα 15 πλεον τα 50 ειναι μονοδρομος