Τι να πρωτοπείς για το Payday 2, ένα παιχνίδι που έχει κυκλοφορήσει από το καλοκαίρι του 2013 και συνεχίζει και κάνει πωλήσεις περισσότερο από κάθε τίτλο που κυκλοφόρησε τουλάχιστον 2-3 χρόνια πριν και συνεχίζει να βγάζει DLC μέχρι και σήμερα.
Το είδος του είναι Action FPS με δυνατότητα Co-Op, που σημαίνει ότι είναι πρώτου προσώπου shoter με σενάριο στο υπόβαθρο και στόχους για να εκπληρώσεις αποστολές. Συγκεκριμένα: να ληστέψεις τράπεζες, να δολοφονήσεις προδότες που είναι υπό την προστασία της κυβέρνησης, να ρημάξεις ένα ανταγωνιστικό mall, να ξαφρίσεις κοσμηματοπωλεία και πάνω κάτω έτσι είναι όλες οι αποστολές. Ανά τακτά χρονικά διαστήματα βγαίνουν expansion που δίνουν επιπλέον αποστολές, ενώ υπάρχει ήδη μια ευρεία γκάμα DLC από 1 ως και 6 ευρώ, ενώ για την περίοδο των εορτών θα βρείτε τα πάντα σε 75% έκπτωση στο steam, μέχρι και το βασικό παιχνίδι στα 5 περίπου ευρώ, από 20 αρχική τιμή. (ειδική τιμή για τέσσερα παιχνίδια να μοιραστείτε στα 14 περίπου ευρώ)
Παράλληλα, παίζοντας ανεβαίνει και το στάτους σας σαν κακοποιό στοιχείο. Το παιχνίδι δίνει την δυνατότητα παίρνοντας πόντους εμπειρίας γι να τους εξαργυρώσεις σε ικανότητες και ιδιότητες που μπορούν να προσφέρουν στη συμμορία σας. Προσοχή: μόνο αφού ολοκληρωθούν αποστολές ή η κάθε ημέρα σε πολυήμερη αποστολή παίρνετε λεφτά και πόντους εμπειρίας. Θα βοηθούσε ιδιαίτερα αν το παίζατε με την παρέα σας ή γενικά με δυνατότητα να χοστάρετε για τρίτους, ώστε καθένας να αναλάβει διαφορετικά καθήκοντα κι εν τη ενώσει να φέρνατε εις πέρας κάθε αποστολή. Η συμμορία είναι πάντοτε τετράδα κι αν είστε μόνος, ο υπολογιστής αναλαμβάνει τους τρεις άλλους χαρακτήρες, που το μόνο που κάνουν είναι να αμύνονται πυροβολώντας, αφήνοντας όλα τα υπόλοιπα στους χρήστες που παίζουν το παιχνίδι.
Κι επειδή κανείς δεν το κάνει δωρεάν, ο εγκέφαλος πίσω από όλες τις ραδιουργίες μοιράζεται τα κέρδη μαζί σας, κέρδη που δίνουν τη δυνατότητα να αγοράσετε όπλα, μάσκες, και διάφορα γκατζετάκια. Τα λεφτά είναι απαραίτητα και για τα skill και perks που θα επιλέξετε για να κάνετε τη συμμορία σας νο.1.
Μπροστά σας θα βρείτε και μια ευρεία γκάμα από δυνάμεις ασφαλείας αν επιλέξετε να πραγματοποιήσετε όποια επίθεση κάνοντας ντόρο. Καθώς, δίνεται και η δυνατότητα να πάτε κρυφά, σκοτώνοντας όσο το δυνατόν λιγότερους ανθρώπους, χακάροντας συστήματα και καταστρέφοντας εξοπλισμούς παρακολούθησης. Οι δυνάμεις ασφαλείας ξεκινούν από απλούς ένστολους αστυνομικούς και καταλήγουν σε ειδικούς φρουρούς και πυροτεχνουργούς, οι οποίοι δύσκολα καταρρίπτονται. Μην ανησυχείτε, για όλους υπάρχει ένα όπλο που τους καθηλώνει, απλά πρέπει να το βρείτε.
Το παιχνίδι προσφέρει όλα τα καλά ενός FPS της τελευταίας γενιάς, είναι χαμηλής παραγωγής, τα γραφικά του είναι ικανοποιητικά, ειδικά για κονσόλα δεν αφήνει κανέναν με παράπονο (κυκλοφορεί σε xbox και playstation σε ασύμφορη τιμή) και το πως θα παίξετε είναι επιλογή δική σας, αρκεί να μείνετε στο πλάνο. Το παιχνίδι θα το βρίσκετε σε κάθε steam sale σε τιμές ως και 75% κάτω, οπότε αν δεν το πάρετε τώρα, θα μπορείτε να το πάρετε αργότερα.
αμα ο κυριος gaben αποφασισει να δεχτει paysafe απο Ελλαδα ισως το αγορασουμε (hitman,skyrim,wolfenstein,) και πολλα αλλα!!!!!!!!! @@@@@(ναι δεν εχω paypal)
Δε χρειάζεσαι paypal, απλά μια Visa κάρτα ανάληψης, ή μισθοδοσίας ή Mastercard πιστωτική. Ακόμα και paysafe μπορείς να βάλεις στο wallet σου και να αγοράσεις ό,τι θες.
Από τα χειρότερα παιχνίδια που έχω παίξει ποτέ…! Και 0,50 λεπτά να είχα δώσει για το συγκεκριμένο θα τα έκλαιγα…!
@Δημητρης δεν εχω δικομου λογ στην τραπεζα και η paysafe σαν επιλογει στο steam δεν ειπαρχι διστιχος
@wolf ειδα gameplay και δεν μου φανικε χαλια ισος το multi δεν κσερο δεν εχω πεκσει!:D
Το καλύτερο co-op που υπάρχει στην αγορά έχω 500 ώρες gameplay και επειδή συνέχεια ανανεώνεται με καινούργια πράγματα δεν το βαριέσαι ποτέ. Οποιος δεν το έχει και λέει ότι είναι αηδία σεβαστή η γνώμη του αλλά πιο σεβαστή πιστεύω από κάποιον που το έχει λιωσει😊.
@Wolf, θα συμφωνήσω με τον έτερο καθαριστικό φίλο, Akouaforte. Είναι παιχνίδι της παρέας, αν το έπαιξες μόνος σου και δε σου άρεσε είναι λογικό, γιατί δεν είναι απλό Action-FPS αν και παίζεται έτσι, oυσιαστικά είναι co-op. Μπες στη λογική του και θα γουστάρεις.
@Anestis, παλιά είχε θυμάμαι. Βγάλε μια προπληρωμένη. κάνε καταθέσεις με 10 ευρώ μια στο τόσο κι όλο και κάποιο παιχνιδάκι κάτω των 10 ευρώ θα σου γυαλίσει. Εγώ κατά καιρούς θα ανεβάζω κι άλλα.