Είχαμε γράψει πριν από μερικές εβδομάδες, ότι η AMD στις 24/11/2015 θα κυκλοφορήσει το νέο driver pack της με την ονομασία Crimson. Μάλιστα είχαμε ενημερώσει πως δεν είναι ένα απλό πακέτο οδηγών, αλλά ένα έξυπνο λειτουργικό σύστημα αποκλειστικά για τα γραφικά.
Το Crimson είναι η σημαντικότερη βελτίωση από άποψης software των οδηγών της AMD μετά τους επαναστατικούς οδηγούς της Rage Fury Maxx το 1999, κάρτας της οποίας το όνομα δόθηκε στη ναυαρχίδα Fury και FuryX. Στις βελτιώσεις όπως είχαμε δείξει με κάποιες φωτογραφίες που διέρρευσαν, προσέξαμε ένα νέο περιβάλλον διεπαφής, προσαρμοσμένο στη σύγχρονη εποχή με μια ευκολία στη χρήση και την εφαρμογή των επιλογών με έξυπνα κουμπιά.
Η διεπαφή του χρήστη είναι αρκετά βελτιωμένη. Το πρόγραμμα εκτελείται αρκετά γρήγορα, σε λίγα ms, όπως ακριβώς μας είχε ενημερώσει η AMD στο μαζικό email που είχε στείλει σε όλους τους AMD subscribers. Ανοίγοντας το πρόγραμμα, βλέπουμε ένα πολύ ωραίο animation, το ίδιο ακριβώς που βλέπουμε εναλλάσσοντας καρτέλες περιηγούμενοι στις επιλογές των μενού. Θα παρατηρήσετε μόλις μπείτε στα παιχνίδια ότι είναι δυνατή η επιλογή σε κάθε παιχνίδι ξεχωριστά, ειδικών ρυθμίσεων, συμπεριλαμβανομένου και του OverDrive. Έτσι, θα μπορείτε να ρυθμίσετε κάθε παιχνίδι όπως επιθυμείτε, καθώς και να αποδίδει όπως επιθυμείτε.
Δεν είναι μόνο οπτικά η βελτίωση του software, αλλά η AMD εγγυάται ότι μέσα από εξυπνότερη εκμετάλλευση των πόρων του hardware, εγκαθιστώντας low level tweaks, επιτυγχάνεται συνολική βελτίωση των επιδόσεων των GPU. Αυτό που μένει, είναι να δοκιμάσουμε να αλλάξουμε το προφίλ σε κάθε παιχνίδι, ξεχωριστά, σε πιο βαριά γραφικά και να εξετάσουμε τις αλλαγές σε fps και ποιότητα απεικόνισης χωρίς θόρυβο.
Σημείωση 1: το internet το κλείνουμε γιατί πιθανόν όταν το σύστημα ανιχνεύσει ότι δεν υπάρχουν οδηγοί για το hardware θα αρχίσει να τους ψάχνει και αν τους έχει κάπου ήδη κατεβασμένους από πριν, θα τους εγκαταστήσει και θα έχει ως αποτέλεσμα την μη ομαλή εγκατάσταση του νέου πακέτου οδηγών.
Σημείωση 2: θα παρατηρήσετε ότι δεν υπάρχουν πλέον υποφάκελοι ΑΤΙ.
Ελαφριά βελτίωση (7-8%) στα 2D γραφικά. Κατά τ’ άλλα το ίδιο. Δε ξέρω σε DX12 αν έχει διαφορά.
Πάντως έχει ωραίο interface και επιλογές.