Το Nokia 2 ανακοινώθηκε πριν λίγες ημέρες και σήμερα μαθαίνουμε την ημερομηνία κυκλοφορίας του αλλά και την επίσημη τιμή λιανική. Στα πρώτα χρώματα θα κυκλοφορήσει στις 17 Νοεμβρίου ενώ σταδιακά μέχρι και τα μέσα Ιανουαρίου θα διατεθεί στους υπόλοιπους χρωματισμούς.
Το Nokia 2 θα είναι διαθέσιμο σε Pewter/Black από τις 17 Νοεμβρίου, σε Pewter/White στο τέλος Δεκεμβρίου και σε Copper/Black στα μέσα Ιανουαρίου, με λιανική τιμή 119 ευρώ. Περίεργο δεν είναι έτσι που αποφάσισε να διαθέσει τα χρώματα; Δηλαδή που μέσα σε δυο μήνες θα ειναι και τα 3 χρώματα στην αγορά!?
Το Nokia 2 έρχεται με οθίνη 5 ιντσών LCD LTPS με ανάλυση HD, επεξεργαστή Snapdragon 212, μνήμη RAM 1GB(!), ενσωματωμένη μνήμη 8GB(!), υποδοχή για κάρτες μνήμης micro SD, κάμερα 8 Megapixel με LED flash (πάλι καλά!) και μπαταρία 4100 mAh.
Σχετικά με την HMD Global
Με έδρα το Έσποο, Φινλανδία, η HMD Global Oy είναι η εταιρεία που αντιπροσωπεύει τα Nokia κινητά τηλέφωνα και tablets. Η HMD σχεδιάζει και εμπορεύεται μια σειρά smartphones και κινητών τηλεφώνων που απευθύνονται σε ένα ευρύ φάσμα καταναλωτών και κόστους. Με δέσμευση για καινοτομία και ποιότητα, η HMD Global Oy είναι ο αποκλειστικός αντιπρόσωπος της μάρκας Nokia για τα τηλέφωνα και tablets.
ΤΟ Nokia 8 όμως πότε;;;;
Τρασ!
Το Nokia 7 & 8 θα ερθουνε επισημα στην ελλαδα και ποτε;
1GB και 8GB, εκτός κι αν πάει στα χέρια κάποιου που δε θα εγκαταστήσει τίποτα εξτρά, είναι η συνταγή να σου παίξει τα νεύρα!!!!!
Eντάξει, δεν είναι σκουπίδι. Υπάρχει και η κατηγορία αυτών που χρησιμοποιούν τα κινητά μόνο για φωνητικές κλήσεις και μηνύματα και θα ήθελαν μια μεγαλύτερη οθόνη. Αλλά βρε παιδί μου, 112 ευρώπουλα; Κάτω από 80 έπρεπε να πουλιέται αυτό. Σε κάνα τρίμηνο, εκεί θα πάει νομίζω.
Πραγματικά με 1GB RAM δεν πάς πουθενά .
Όσο για την τιμή πιστεύω πως δεν αξίζει .
Αν ήταν κάπου στο 80Ε θα ήταν μια χαρά.
Αλλά θα μου πεις το 3310 το έχουν στα 70Ε.
Καλά πώς μεταφράζουν τα 99 ευρώ της παρουσίασης σε 119 δεν μπορώ να καταλάβω. Κρίμα γιατί στα 99 ευρώ ήταν μια τίμια λύση για αγορά ως 2ου τηλεφώνου.
Το κινητό λέμε έχει έρθει από το 2013! Λυπάμαι αυτόν που θα το πάρει εν έτη σχεδόν 2018 όσο και αν κάνει πεταμένα λεφτά είναι καλύτερα να βάλεις δύο εκατοσταρικα να πάρεις ένα κινητό της προκοπής πάρα αυτό….
Συσκευες για ολους εχει φτιαξει η Νοκια(hmd)
Για οσους αναζητουν τηλ μονο για τηλεφωνα sms και καμια της πλακας φωτογραφια ειναι μια χαρα…σε κανενα τριμηνο μετα της πρωτης κυκλοφοριας του θα πεσει και η τιμη!
Προφανώς δεν ξέρετε πως το Nokia 2 θα είναι η πρώτη συσκευή που θα τρέχει το ολοκαίνουριο Android Go. Δηλαδή μια light εκδοση του Android για συσκευές με πολύ φτωχό hardware. Μάλιστα στο Android Go η χαμηλότερη απαίτηση σε μνήμη RAM είναι τα 512 MB! Συνεπώς μην κρίνουμε από τώρα για την απόκριση… Μπορεί να μας εκπλήξει ευχάριστα.
Όντως μας γυρίζει πολλά χρόνια πίσω με αυτή την επιλογή hardware, αλλά μην ξεχνάτε πως το όνομα Nokia είναι πολύ διαδεδομένο στις φτωχές χώρες λόγω των feauture phones που μέχρι σήμερα πουλάει. Προφανώς είναι κίνηση για ανθρώπους που είναι από εκείνες τις χώρες που έφτασε ο καιρός να μπουν στον κόσμο των smartphones. Η γνώμη μου είναι πως για Ελλάδα δεν κάνει. Δεν υπάρχει πλέον κοινό που να είναι πρωτάρηδες στα smartphones και αυτοί που μείνανε δεν ενδιαφέρονται καν να μπούνε λόγω ηληκίας, ασε που τα 112€ είναι πολλά ρε αδερφάκι μου για τέτοια χαρακτηριστικά… Σίγουρα του άξιζε κάτω από το κατοστάρικο.