Τον προηγούμενο μήνα η Essential επιβεβαίωσε ότι ετοιμάζει το επόμενο smartphone της και πως βρίσκεται ήδη σε φάση δοκιμών. Τώρα, ο CEO της εταιρείας, Andy Rubin, δημοσίευσε μερικές φωτογραφίες και βίντεο ενός ιδιαίτερα μακρόστενου candy bar-style smartphone.
https://twitter.com/Arubin/status/1181688540540764160
Στο υλικό που δημοσίευσε ο Rubin βλέπουμε ένα μακρόστενο smartphone το οποίο μοιάζει με τηλεκοντρόλ. Η οθόνη έχει μέτρια bezels και στην πάνω αριστερή γωνία υπάρχει punch hole.
Επιπλέον, το πρωτότυπο του Essential έχει το μενού πλοήγησης των τριών κουμπιών στην κορυφή αντί για το κάτω μέρος της οθόνης. Κλείνοντας με την μπροστά μεριά του smartphone, στο πάνω bezel υπάρχει η στενή γρίλια του ακουστικού.
https://twitter.com/Arubin/status/1181688574975983616
Αν και στις φωτογραφίες βλέπουμε αρκετές εφαρμογές, μεγαλύτερο ενδιαφέρον προκαλεί το app των χαρτών, το οποίο φαίνεται να προσαρμόζεται τέλεια στην μακρόστενη οθόνη του Essential smartphone.
https://twitter.com/Arubin/status/1181688552070889473
Στο πίσω μέρος του Essential smartphone υπάρχει ένα μεγάλο κυκλικό module με μία μόνο κάμερα, και ακριβώς από κάτω βλέπουμε μία κοιλότητα η οποία θα μπορούσε να είναι κάποιος κλασικός αισθητήρας δακτυλικών αποτυπωμάτων.
Η φωτογραφία με την πλάτη του smartphone δείχνει τέσσερα ιδιαίτερα χρώματα και glossy επιφάνεια. Τα χαρακτηριστικά αυτά επιβεβαιώνονται από μεταγενέστερο tweet του επίσημου λογαριασμού της εταιρείας.
We've been working on a new device to reframe your perspective on mobile. It's now in early testing with our team outside the lab. Look forward to sharing more in the near future! #ProjectGEM pic.twitter.com/BnVy7yM2Kj
— Essential (@essential) October 9, 2019
Τέλος, τόσο ο Rubin όσο και η Essential αναφέρθηκαν στο “Project GEM”. Τον προηγούμενο μήνα το XDA είναι εντοπίσει ένα smartphone με το κωδικό όνομα “GEM” το οποίο ήταν εξοπλισμένο με τον Snapdragon 730.
Μου θύμισε το LG Chocolate BL40. Ενδιαφέρον φαίνεται, αν και δε νομίζω να το επέλεγα ποτέ για κύριο κινητό. Έχω περιέργεια να δω την παρουσίασή του.
Βασικα μοιαζει περισσοτερο με τα nokia l’amour, ειδικα το 7380
Εμένα μαρεσει.
Και αν έρθει σε λογική τιμή,το πήρα.
Με το παρελθόν του Rubin δεν θα άγγιζα ένα essential ούτε με selfie stick